Balkanski špijun delo je srpskog autra Dušana Kovačevića. Ova drama praizvedena je u Vršcu 1983. godine. Radi se o jednoj od prvih komedija ovog autora.
Analiza
Balkanski špijun je pripovetka u kojoj se može videti satirična farsa, ali i i primese političke drame. One govore o odnosu vlasti i pojedinca.
Glavni likovi Balkanskog špijuna su Ilija Čvorović koji je i glavna ličnost i pokretač radnje. On živi i deluje po svom principu koji mu govori da je sve suprotno od onoga što izgleda da jeste, zatim njegova supruga Danica Čvorović, brat mu Đura te ćerka Sonja, Petar Jakovljević – krojač koji se vratio iz Pariza i Ilijin podstanar, pojavljuje se u radnji kao balkanski špijun.
Radnja drame odvija se u porodici Ilije Čvorovića u savremenom Beogradu. Ilija je sitni činovnik i informbiroovac te je bio na Golom otoku. On je opsednut s tim da će pronaći državnog neprijatelja te iz tog razloga započinje da prati svog podstanara koji se nedavno vratio iz Pariza. On veruje da je on jako opasan za državnu i da se radi o agentu koji traga za državnim tajnama.
Drama se sastoji od dva čina, a svaki od čina ima pet prizora. Radnja traje pet dana, a zbiva se u kući Ilije Čvorovića.
Elementi dela
Vrsta dela: politička drama, komedija
Mjesto radnje: Beograd, kuća Ilije Čvorovića
Vreme radnje: neodređeno, ali traje pet dana
Tema: prikaz odnosa vlasti i pojedinca u društvu
Ideja: trebamo da imamo na umu da sve što je loše može biti još gore
Sadržaj prepričano
U prvom prizoru koji se zove „Podstanar“ Danica Čvorović sluša vesti i ljušti krumpir. U taj čas u kuhinju ulazi Ilija Čvorović. Odmah je zapalio cigaretu te je bio jako uznemiren. Zanimalo ga je gde je podstanar. Jako je besan jer je bio pozvan u policiju na razgovor i to sve zbog podstanara.
Podstanar je krojač koji se nakon dugog dvadesetogodišnjeg rada vratio iz Pariza te je u Beogradu odlučio otvoriti svoju radnju. No, Ilija u to nikako ne veruje. On misli da je podstanar jako opasan i da je u Francuskoj radio protiv Srbije te su ga verovatno iz tog razloga i pozvali u policiju.
Otpočetka je Ilija sumnjao u podstanara jer je primetio da je dosta šutljiv, stalno navlači na prozore crne zastore, šeta vani noću kada svi spavaju i ostaje dugo budan te dovodi neke sumnjive bradate tipove. Ilija je primetio i da podstanar stalno zaključava vrata i da zna nestati na neko vreme.
Danica govori Iliji da su podstanara već nekoliko puta zvali iz Pariza. Iliju obuzima tada panika i odluči odmah pozvati u pomoć inspektora Dražića. No, inspektor Dražić nije pokazao previše zanimanju za tu informaciju.
Tada Ilija odluči uzeti stvar u svoje ruke pa uzima ključ od podstanareve sobe i odluči je pretražiti da li bi nešto saznao. Ilija je na kraju pronašao podstanarevu štednu knjižicu s velikim novčanim iznosom pa je uveren da se radi o ključnom dokazu protiv podstanara. On veruje da to nije mogao zaraditi na pošten način.
Dolazi automobil i zaustavlja se ispred Ilijine kuće. Iz njega izlazi podstanar Petar Jakovljević i Ilija ga odluči pozvati na kafu ne bi li saznao vredne informacije. Petar se žali na sve loše šta ga je snašlo nakon što se vratio u domovinu. Naime, govori mu kako se već devet meseci bori s birokratijom, ali bez uspeha. Nikako ne može doći do dozvole koja mu je potrebna da bi otvorio krojačku radnju. Sve te brige utječu i na njegovu šećernu bolest. Kaže da čak razmišlja i da se vrati u Pariz.
Danica potom priča Petru kako je njima trebalo čak dvadeset godina kako bi se uselili u kuću, a njihova kćerka već pet godina traži posao stomatologa.
Kada je Petar otišao, Ilija se besno dere na suprugu Danicu iz razloga što je kritički pričala o društvu. U besu, uzima ključeve automobila i odlazi videti šta dalje smera podstanar.
Drugi prizor „Ilijin prvi radni dan“, započinje kada ćerka Sonja obaveštava majku da je napokon pronašla posao preko veze. Njihovu sreću prekida Ilijin dolazak. On je sav poderan i zgužvan te jedva stoji na nogama. Danica i Sonja pomisle da je u pitanju srce jer je on srčani bolesnik, no Ilija ih smiruje govoreći da nije ništa, da je samo malo pao.
Ilija ne pokazuje previše zanimanja za ćerkino zaposlenje već odmah traži telefon kako bi nazvao inspektora Dražića. Mora ga obavestiti o zadnjem kretanju podstanara. Inspektor ponovo nije previše zainteresiran za Ilijine reći, što Iliju jako razljuti. On je sada još odlučniji u svojoj nameri da raskrinka zlog podstanara i njegove eventualne pomagače.
U trećem prizoru imena „Godišnji odmor“ podstanar Petar je čestitao Sonji na novom zaposlenju. Oni razgovoraju i tada saznajemo da je Petru krenulo stanje na malo na bolje. Kupio je jedan deo kuće s lokalom na Dorčolu, ali i dalje ga muče neke stvari vezane uz birokratiju. Petar je ponudio Sonji ključeve stana u Parizu misleći da bi ona možda poželela da ode tamo na odmor sa svojim verenikom.
Dolazi tada Danica i žali se kako je sve poskupelo. U taj čas dolazi Ilija i viče na suprugu jer je pred Petrom tako otvoreno razgovorala. Ilija im govori i da je uzeo godišnji odmor, a Danica moli Sonju da kaže Petru da se što pre iseli.
Četvrti prizor „Kontrašpijunaža“, započinje Danicom koja ljušti krumpire i sluša vesti. Dolazi potom u kuhinju Ilija, a ispod mantila mu viri veliki fotoaparat s teleobjektivom. On je proveo ceo dan motreći na podstanara kako bi našao dokaze. Nakon što je došlo do krivog broja i prosjak se pojavio na vratima, Ilija je uveren da je situacija ozbiljna. Sada je siguran da ga prate i da će ga zločinci likvidirati. Odluči kako je krajnji čas da pozove u pomoć brata Đuru.
U posljednjem prizoru prvog čina koji se zove „Pokušaj ubistva“ radnje se nastavlja to isto veče. Ilija je otišao po pivu za svog brata Đuru. No, vratio se krvav, odelo mu je bilo potrgano i nije imao jednu cipelu. Danica je užasnuta, a on joj ispriča kako je netko namerno naleteo na njega automobilom s ciljem da ga ubije. Ilija je uveren u to iako je prelazio cestu na nedozvoljenom mestu. Utom, dolazi mu brat Đura i Ilija mu ispriča celu priču oko podstanara.
Šesti prizor zove se „Braća“, a njima počinje drugi čin. Ilija i Đura proveli su celu noć pričajući i planirajući akcije. Đura je zamerao bratu što mu ranije nije spomenuo celu priču. Došla je zatim Sonja, a Đura i Ilija izlaze van. Sonja telefonski razgovara s podstanarom, a majka Danica je prekoreva.
Sedmi prizor nosi naziv „Sve je suprotno od onoga što izgleda da jeste“. Ilija je napravio projekciju slajdova koje je snimio kada je pratio podstanara. Prvi slajd nam daje uvid kako podstanar šeta pored reke u društvu muškarca i žene. Ilija govori kako je reć o naučniku iz Vinče i njegovoj ljubavnici.
Objašnjava Danici i Đuri kako su stvari više puta potpuno drukčije od onoga što jeste. Verovatno je naučnik otkrio podstanaru neke tajne nuklearnog centra. Slajd s istim akterima gde razgledaju papir za vreme ručka na splavi, biće dokaz da je naučnik tada poučavao podstanara o tome kako izgleda Vinča.
Zatim im Ilija pokazuje slajdove iz pozorišta, iz lova i iz kavane. Ilija im je odmah objasnio kako se tu nije radilo o pravom lovu već je podstanar uvježbavo svoje streljačke sposobnosti. Tada je Ilija skoro zaglavio jer se skrivao iza žbuna kada ih je fotografisao. Oni su zapucali prema njemu, misleći da je reć o lisici.
Na vratima se začulo zvono, a Ilija je odmah uzeo nož prije nego šta je otvorio vrata. Đura je pripremio pištolj, a Danica je otišla kako bi otvorila vrata. Danica se vratila i govori im kako je na vratima neki čovek koji je hteo da sazna da li postoji u njihvoj ulici familija Davidović. Ilija je sav u panici prema nepoznatom čoveku ispalio dva hica. Nakon toga Đura i Ilija su napustili kuću.
Osmi prizor zove se „Rasprava o ocu“. Danica i Sonja razgovaraju o Iliji. Danica joj govori da njezin otac podstanara prati već četrdest dana. Osim toga, zbog tih aktivnosti uzeo je neplaćeni dopust te je potrošio puno novca zbog toga šta je morao nabaviti puno opreme za praćenje. Sonji je odmah bilo jasno šta se događa pa je predložila da Iliju odvedu lećniku na posmatranje.
Danica je bila besna radi Sonjina predloga jer nije mogla da shvati kako Sonja ne razumije oca koji se bori za svoju zemlju.
Deveti prizor zove se „Sve gore od gorega“. Ilija je ispričao svojoj supruzi sve o tome kako je proveo dva dana u Nišu. Tamo je bio u poseti kod podstanarevog strica. Sada je siguran kako je podstanar zao i opasan jer mu je tako rekao i njegov stric koji je u biti zavidan. Brat Đura obaveštava Iliju da je zatvorio profesora u podrum.
Deseti prizor „Saslušanje“ je i posljednji. U njemu se Petar pojavljuje kako bi se oprostio jer odlazi u New York. Danicu je pitao zašto ga Ilija prisluškuje i konstantno prati. Ilija i Đura pošalju Danicu kod Đurine žene, a podstanara su zavezali za stolicu kako bi ga sve ispitali. Pustili su mu magnetofonski snimak na kojem može čuti razgovor profesora o ekonomskoj situaciji. Ilija je tražio da podstanar sve prizna. Đura je doveo i profesora.
Ilija u tom svom napadu besa, doživljava srčani udar. Podstanar mu je htio pomoći, ali nije mogao jer nije bilo leka. Ilija ga nije ni kupio. Potom podstanar pozove hitnu pomoć i beži sa stolicom iz kuće. Ilija brzo u bolovima zove svoga brata Đuru kako bi zaustavio sve avionske letove. Nakon toga izašao je puzeći iz kuće u dvorište.
Ilija je izgubio realnost te je svet doživeo kao zaveru protiv sebe, ali i protiv svog društva. On misli da je uvek u pravu, tvrdoglav je i zavidan. Ilija je osetljiv na sve one koji umanjuju vrednosti društva do kojih on drži. On nije human niti brižan za svoje bližnje već ga pokreću strah i mržnja.
Analiza likova
Likovi: Ilija Čvorović, zatim njegova supruga Danica Čvorović, brat mu Đura te ćerka Sonja, Petar Jakovljević – krojač koji se vratio iz Pariza i Ilijin podstanar, pojavljuje se u radnji kao balkanski špijun.
Ilija Čvorović – čovek u šezdesetima, jednostavan, anoniman, živi na periferiji. Njegova prošlost je teška – prošao je rat, robijanje na Golom otoku i ranjavanje. U svakodnevnom životu muči ga ostarela ćerka Sonja, žena, zubar i podstanar. Prelomni trenutak se dešava kada ga iz društva izvlači policija na razgovor. Plećat je, snažan, krupan, često uzmemiren, nervozan i zadihan. Besan kad ga pozove policija jer je već odrobijao svoje.:
Danica – junak u drami koji se pojavljuje u svim scenama. Ona je majka, žena i domaćica. Večito je zabrinuta i zamišljena. Njen svakodnevni život u kojem guli krompire za celu porodicu nosi i jednu sliku simurne životne realnosti. Domaćina je pa oseća bedu i siromaštvo. Redovit sluša izvešća na radiju, pa kad razgovara sa nekim uživo, sve osuđuje.
Biografija: Dušan Kovačević
Dušan Kovačević srpski je savremeni dramatičar. Rodio se 1948. godine u Mrđenovcu kod Šapca. Pohađao je osnovnu školu u Šapcu, a u Novom Sadu je išao u gimnaziju. U Beogradu je diplomirao film, radio i televiziju i to na Akademiji za pozorište, Odsek za dramaturgiju.
Bavi se pisanjem filmskih scenarija, TV, radio i pozorišnih drama. Njegov rad je nagrađivan brojnim nagradama. Dobio je filmske i pozorišne nagrade, a to su: Velika zlatna arena u Puli, Sterijina nagrada, nagrada „Miloš Crnjanski“.
Najviše je poznat po pisanju dramu, a neke od najznačajnijih su: „Maratonci trče počasni krug“, „Proleće u januaru“, „Radovan Treći“, „Šta je to u ljudskom biću što ga vodi prema piću“, „Limunacija“, „Svemirski zmaj“, „Sabirni centar“, „Drame“, „Balkanski špijun“, „Profesionalac“, „Doktor Šuster“. Objavio je i jedan roman i to 1995. godine pod naslovom „Bila jednom jedna zemlja“.
Autor: M.L.