english | hrvatski | srpski
  • Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Prepričano.rs

Lektire i analize knjiga

  • Naslovnica
  • Analize
  • Biografije
  • O nama

Sid

Analiza lektire / Pjer Kornej

  • 1 Analiza
  • 2 Elementi dela
  • 3 Sadržaj prepričano
  • 4 Analiza likova
  • 5 Biografija: Pjer Kornej

Sid je najpoznatije delo Pjera Korneja. Ova tragedija od 5 činova napisana je u stihovima. Radnja je smeštena u Španiju u 11. veku, glavni lik priče je Sid – španski heroj. Radnja drame preuzeta je iz dela Sidova mladost koje je napisao Gilen de Kastro, španski pisac.

Analiza

Tragedija Sid ima pet činova, pisana je u stihovima, a u njoj je ostvareno aristotelsko pravilo o jedinstvu mesta, vremena i radnje.

Gradeći zaplet svoje tragedije na sukobu između ljubavi i mržnje, francuski književnik Pjer Kornej je stvorio svet koji se zasniva isključivo na načelu časti i dužnosti. Smatra da su upravo oni važniji od ljubavi, a likove prikazuje kao svojevrsne nadljude kod kojih volja i um potpuno nadmašuju osećanja.

Delo je građeno na sukobu između dužnosti i ljubavi, Kornej je svojim savremenicima govorio o vrednosti žrtve, o časti i o kultu volje, a čast mu je na prvom mestu

Elementi dela

Vrsta dela: drama, tragedija

Mesto radnje: Španija

Vreme radnje: 11. vek

Tema dela: sukob između ljubavi i mržnje

Ideja dela: samo ćemo odvažnošću i hrabrošću moći da ostvarimo svoje snove

Sadržaj prepričano

Prvi čin

Grof Gormaz je Himenin otac i nema ništa protiv da se Himena uda za mladog don Rodriga. Uprkos dobrim vestima Himenu zadesi loša vest koja donosi nesreću, a to je da je u njenog odabranika zaljubljena i Infantkinja, kraljeva kći. Leonora, Infantkinjina dadilja pokušava da je odgovori od te ljubavi zbog ogromnih klasnih razlika između nje i Rodriga, ali ona ne želi ni da čuje.

U to vreme na trgu pred kraljevskom palatom odvija se razgovor Rodrigovog oca Don Diega i grofa Gormaza, Himeninog oca. Grof Gormaz je besan što je kralj ponudio mesto vaspitača svoga sina ostarelom don Diegu, a ne njemu. Vređa iz sve snage don Diega te ga ošamari.

Povređen do neba, don Diego želi uvrede i šamar sprati sa svog imena dvobojem. Odlučno odlazi Rodrigu svome sinu da ga osveti u dvoboju pošto je on sam prestar za dvoboj, a pogotovo sa grofom Gormazom vodećim španskim ratnikom. Rodrigez je pred teškom odlukom, mora u dvoboj sa ocem svoje voljene, ali se ipak odluči za čast i dužnost za odabranom časti svoga oca.

Drugi čin

Čak i don Arija, jedan od kastiljskih plemića pokušava da nagovori grofa da se izvine Diegu, ali on ne želi da ga posluša, iako zna da je ta naredba došla od samoga kralja. Na putu iz palate sreće Rodriga i sa njim dogovara dvoboj. Rodrigo je u dvoboju ubio grofa, kralj saznaje da se približava maorska vojska, a i Himena dolazi pred samog kralja da traži da se kazni očev ubica, tj. njen verenik Rodrigo koji je ubio njenog oca grofa Gormaza.

Treći čin

Rodrigo dolazi u grofovu kuću, a Himenina vaspitačica Elvira ga nagovara da ode jer Himena traži njegovu smrt. Na to dolazi Don Sančo, mladi plemić zaljubljen u Himenu koji želi da osveti grofovu smrt i Himena pristaje na njegovu ponudu da osveti njenog oca. Don Sančo odlazi, a Himena se poverava Elviri da još uvek voli Rodriga, ali da joj je važnija čast od ljubavi i da želi da osveti oca. Na to dolazi Rodrigo iz svog skrovišta i nudi joj svoj mač da ga ona ubije, za šta ona nema snage. Rodrigo nakon toga odlazi u rat protiv Maora čija najezda je već počela.

Četvrti čin

Kraljeva kćerka Infantkinja posećuje Himenu i nagovara je da odustane od osvete Rodrigu, te se nada kako će baš ona postati Rodrigova žena nakon pobede nad Maorima. U međuvremenu Rodrigo – prozvan od neprijatelja Sid, slavi pobedu sa plemićima kod kralja, uspeo je da nadmudri Maore i zarobi dva njihova kralja. Kralj reče Himeni da je Rodrigo mrtav na šta Himena pada u nesvest, ali i dalje želi da se osveti – Don Sančo se javlja da će odbraniti Himeninu čast i da pobedniku u dvoboju pripadne Himena kao žena.

Peti čin

Rodrigo je izabrao smrt u dvoboju te se oprašta od Himene, govori joj da samo tako može prestati njegova ljubav prema njoj. Na to se Himena predomisli i kaže mu da se pošteno bori jer ona ne može zamisliti da bude Don Sančova žena. U dvoboju je pobedio Rodrigo, a nakon vojnog pohoda protiv Maora, kralj organizuje Himeninu i Rodrigovu svadbu.

Analiza likova

Likovi: Rodrigo (Sid), Himena, don Gomez, don Dijego, kraljeva ćerka, vaspitačica Leonora

Rodrigo (Sid) – plemenit, hrabar, vrsan vojnik i borac. Voli Himenu, ali oseća i ljubav prema svojoj porodici koja je bila jača. Na kraju shvata da ne može da živi bez Himene toliko da pristaje na smrt. Nadimak Sid mu je dala neprijateljska vojska koji u prevodu znači „gospodar“, a sve zbog njegove sposobnosti dobrog vojnika.

Himena – veoma je volela Rodriga, ali ne može da pređe preko svog ponosa i časti. Rodrigo joj je ubio oca, a ona mu to nikako nije mogla da zaboravi, pa čak i uprkos tome, nikad nije prestala da ga voli.

Biografija: Pjer Kornej

Pjer Kornej (1606.-1648.) je rođen je u Ruenu u Normandiji u skromnoj građanskoj porodici. Školovali su ga jezuiti, zatim studira pravo, ali nije baš predodređen za to zvanje zbog svoje izuzetne sramežljivosti.

1629. g. u Parizu se izvodi njegova prva komedija Melita koja je bila vrlo uspešna. Od 1630. – 1634. godine piše nove komedije: Klitandr ili oslobođena nevinost, Udovica ili Iznevereni nevernik, Galerie du Palais ili Prijateljica suparnica, Pratilica, Place Royale ili Čudan zaljubljenik.

Njegova prva tragedija Medeja (1635.) doživela je osrednji uspeh. Nakon zanimljive komedije Komična iluzija (1635.-1636.) tridesetogodišnji Kornej dostiže vrhunac svojim remek-delom Sid – tragikomedijom. Korneja su pogodile kritike ljubomornih protivnika, pa se povukao iz pozorišnog života.

Vratio se sa dve tragedije iz rimske istorije: Horacije (1640.) i Sina (1641.) a zatim slede Polijekt (1642.), Pompejeva smrt (1643.) te komedija Lažov (1643.). Doživeo je neuspeh sa tragedijom Pertarita (1652.) te napušta pozorište na nekoliko godina.

Za to vreme piše nove komade koji mu ne donose uspeh. J. Rasin u to vreme preuzima glavnu i vodeću ulogu u francuskom teatru, a Kornej se povlači u svoj zavičaj proživevši svoje poslednje godine u bedi i siromaštvu.

Objavljeno: 18.04.2020.

Primary Sidebar

Analize po piscima

Aleksandar Sergejevič Puškin Alfons Dode Borislav Stanković Braća Grim Branislav Nušić Danilo Kiš Edgar Alan Po Ežen Jonesko Franc Kafka Gistav Flober Hans Kristijan Andersen Homer Ivo Andrić Johan Volfgang fon Gete Lav Nikolajevič Tolstoj Mark Tven Mihail Aleksandrovič Šolohov Nepoznat autor Nikolaj Vasiljevič Gogolj Onore de Balzak Radoje Domanović Ričard Bah Šarl Pero Sofokle Vilijam Šekspir
Copyright © 2019.–2023. by Mastermind. Sva prava zadržana.