Dundo Maroje je komedija Marina Držića u pet činova. Prvi puta je njena izvedba zabeležena davne 1551. godine u Kneževom dvoru u Dubrovniku. Analiza Napisana je u prozi, a osnovna radnja cele komedije vrti se oko odnosa očeva i … [više] about Dundo Maroje
Marin Držić
Marin Držić, nadimak Vidra, rođen je 1508. u Dubrovniku, u porodici trgovca. Njegova porodica nije imala mnogo sreće u trgovini, privredno je propala pa je to vrlo snažno uticalo na Držićev životni put. Nakon srednje škole, otišao je u Sienu, toskanski grad, kako bi studirao pravo, no nema zapisa da je diplomirao.
Već za vreme fakulteta došlo je do izražaja njegovo zanimanje za glumu pa je čak učestvovao u tajnim izvedbama renesanse komedije. Kasnije, se moglo videti i Držićevo ime na popisu kažnjenih.
Držić se nakon nekoliko godina, tačnije 1546. godine, vraća u Dubrovnik. Tada se bavio različitim zanimanjima, a između ostalog bio je i upravnik tamošnje crkve Svi Sveti.
Nakon toga radio je u službi austrijskog grofa Kristofa Rogendorfa sa kojim se uputio u Beč. No, ipak, nije mogao raditi ovaj relativno unosan posao. Verovatno je razlog tome bilo poniženje koje je osećao radeći kao sluga.
1550. godine zaredio se i postao sveštenik. Zapisi iz tog vremena govore kako je Držić imao novčanih problema. 1562. godine otišao je u Veneciju gde je postao kapelan venecijanskog nadbiskupa.
Ubrzo nakon toga vratio se u Dubrovnik, ali tamo se zadržava kratko. 1566. godine ponovo je otišao u Italiju, ovoga puta u Firencu. Napisao je toskanskom vojvodi Medičiju i Frančesku, njegovom sinu, zaverenička pisma u kojima traži da se svrgne plemićka vlast u Dubrovačkoj Republici te da se uvede demokratija.
Kako nikada nije dobio odgovor, otišao je u Veneciju gde je i umro 1567. godine. Njegov život pretočen je na filmsko platno. pa je 2006. godine snimljen film Libertas.
Držić se književnošću počeo baviti tako što je pisao ljubavna pisma, a nastavio je radom na dramskim delima kojima je ostavio i vrhunac rada kao književnik. Njegova najpoznatija dela bila su: "Dundo Maroje", "Skup", "Novela od Stanca", "Tirena", "Hekuba", "Venera i Adon".